Користувацька розмітка в Lazarus

Налаштування шрифту та підсвітки в Lazarus значною мірою полегшує роботу з програмним кодом, і на цьому можна було б зупинитися. Але, працюючи в віртуальному середовищі розробки Cloud9 я звернув увагу на виділення кольором у коді крім ключових слів ще й назв функцій та типів даних. Це дуже зручно, особливо при навчанні програмуванню.

Адже коли ще не всі оператори, назви функцій, типи даних вивчені, легко помилитися або допустити опечатку. Дуже часто початківці плутають маленьку англійську літеру l та велику I. Наприклад у функції StrToInt.

Якщо зробити підсвітку для назв функцій, то коли буде введено останній символ назви – зміниться колір слова і тим самим програміст отримує сигнал – тут все гаразд. Якщо назва не підсвітилася, варіанти два – або функція не додана до списку, або помилка при введенні.

Типів даних значно менше, але їх теж варто виокремити для полегшення читання коду.

Отже, як це можна реалізувати в Lazarus? У меню ІнструментиПараметриРедакторПоказати – переходимо в підрозділ Користувацька розмітка. Саме за її допомогою можна визначити свої списки слів і налаштувати для них стилі підсвітки. Імпортувати/експортувати такі списки не можна, тож доведеться створювати їх самостійно.

Створимо підсвітку для назв основних типів даних Pascal.

Обираємо Додати список

і пишемо Назву списку – Типи даних

У правій частині вікна вписуємо перший тип даних, наприклад Integer. Щоб перейти до нового рядка, потрібно натиснути на клавіатурі стрілку вниз. Пишемо наступний тип даних, стрілка вниз, і тд.

Потім обираємо колір переднього плану (колір шрифту наших назв типів даних), установлюємо для нього нульовий пріоритет.

Крім того, для кожного слова списку встановлюйте прапорці «Встановити межу на початку терму» і «Встановити межу в кінці терму». Тоді виділятися кольором будуть лише точні відповідності.

Ідентичним чином можна створити список Функції, і додати в нього їхні назви. Оскільки функцій дуже багато, то для початку можна додати найчастіше використовувані, а потім додавати нові, які будуть зустрічатися пізніше.

Нижче я пропоную свої списки та кольори підсвітки:

Типи даних

Колір (RGB – 28, 141, 255)

 LongInt  Double
 Integer  Real
 Byte  Boolean
 ShortInt  String
 Extended  Char

Функції

Колір (RGB – 104, 118, 135)

 IntToStr  Round  ReverseString
 StrToInt  Trunc  FormatFloat
 FloatToStr  Cos  MessageDlg
 StrToFloat  Sin  Date
 InputBox  StrToBool  Time
 ShowMessage  BoolToStr  DayOfWeek
 Abs  Chr  DateTimeToStr
 Sqr  Ord  DateToStr
 Sqrt  AnsiUpperCase  TimeToStr
 Odd  Length  StrToDataTime
 Succ  Pos  StrToDate
 Pred  Copy  StrToTime
 Random  Delete  Sleep
 Frac  Insert
 Int  StringReplace

Таким чином, Користувацька розмітка дозволяє створити у Lazarus власні списки слів, словосполучень чи інших синтаксичних конструкцій і налаштувати їхню підсвітку.

Tags:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *