Підсвітка синтаксису в Lazarus

Продовжуємо перетворювати текстовий редактор Lazarus у комфортний інструмент написання та редагування коду. Сьогодні, як зрозуміло з назви допису, говоримо про налаштування підсвітки синтаксису.

Нагадаю, що підсвітка синтаксису полягає у виділенні тих чи інших елементів тексту (зазвичай кольором) для покращення сприйняття його змісту.

Практично у всіх серйозних редакторах тексту, призначених для написання програмного коду, підсвітка синтаксису є стандартним явищем. На щастя, середовище розробки Lazarus є серйозним програмним забезпеченням).

Забігаючи вперед, повідомлю, що можливості налаштування підсвітки в Lazarus майже необмежені – користувач може відредагувати стандартний шаблон або додати свій, чи отриманий з мережі Інтернет у вигляді xml-файлу. Але тепер по порядку.

Після встановлення останньої версії Lazarus 1.8.4 мені не сподобалось найперше те, що змінився спосіб відображення коментарів – замість зелених вони чомусь стали сині та ще й жирним накресленням. Власне з цього і почалася вся історія з «рестайлінгом» Lazarus.)

Змінити стандартний стиль підсвітки можна за допомогою меню ІнструментиРедакторКольори. А поміняти його таки потрібно – яскраво червоні символи, яскраво сині коментарі та рядки… Не знаю, на колір і смак усі фломастери різні, але це перебір. Від такого коду через деякий час починає в очах рябіти.

Отже, ідемо в налаштування. Lazarus пропонує підсвітку для багатьох мов програмування та різних випадків, але основною мовою є ObjectPascal, тож на ній і зупинимось. По замовчуванню обрана схема Default. Її ми вже бачили. Подивимося інші варіанти (усього їх 5).

Схема Delphi
Схема Ocean
Pascal Classic
Схема Twilight

Як вам? Особисто я прихильник світлих тем, і тут для мене невеликий вибір – Default або Delphi. У інтернеті знайшов декілька додаткових схем, але вони теж не дуже якісні.

На щастя, розробники Lazarus продумали і реалізували можливість створення власної схеми підсвітки синтаксису або імпортування сторонньої схеми.

Не буду вдаватися в деталі, але на основі стандартної схеми я створив свою, назвавши її Summer. Особливості її наступні:

  • яскраві кольори відсутні. Натомість використані м’які кольори та відтінки;
  • оператори та ключові слова – чорним кольором, жирним накресленням;
  • коментарі зеленим кольором, курсивним накресленням;
  • рядки зеленим кольором;
  • числа темно-синім кольором;
  • рядок з активним курсором підсвічується світло-сірим;
  • дужки, оператор присвоєння, крапка з комою і тп не відрізняється від тексту за замовчуванням та ідентифікаторів.
Схема Summer

Якщо комусь ця схема сподобалась, її можна додати в Lazarus. Завантажуємо архів і добуваємо з нього xml-файл, у вікні налаштувань обираємо кнопку Експортувати, і копіюємо в папку даний файл. Нічого зберігати не потрібно! Натискаємо кнопку Скасувати. Закриваємо вікно налаштувань, перезавантажуємо Lazarus, знову повертаємося в налаштування і з випадаючого списку обираємо Summer.

Ви так само можете створити свою власну схему (усе інтуїтивно зрозуміло, якщо ні – пишіть питання в коментарях), і натиснувши Експорт зберегти її в файлі та поділитися з іншими користувачами Lazarus. Надсилайте свої схеми підсвітки синтаксису (контакти на сторінці Про мене), і найкращі я опублікую із зазначенням вашого авторства. Успіхів!

Tags:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *