Налаштування Lazarus для комфортної роботи
Привіт! Сьогодні ми поговоримо на тему, як налаштувати середовище розробки Lazarus для зручної і комфортної роботи. Особливо корисною ця інформація буде для тих, хто тільки почав працювати в даному середовищі або має невеликий досвід у програмуванні на мові Pascal.
Компонування вікон
Як ви вже помітили, у Lazarus є декілька основних вікон: Головне вікно, Інспектор об’єктів, Редактор тексту, Форма, Вікно повідомлень. Усі вікна можна змінювати за розмірами та положенням на екрані. Підходити до компонування потрібно відштовхуючись від розмірів монітора. Я залишаю стандартну компоновку – Головне вікно вгорі, зліва Інспектор об’єктів, праворуч Редактор коду і під ним Вікно повідомлень. Форму переміщую у вільну праву область екрану. Якщо на моніторі місця мало, тоді Форма знаходиться над/під Редактором коду. Швидко переключатися між цими вікнами можна клавішею F12.

Шрифти
Загалом про шрифти для редакторів коду я писав окремий допис. Тоді я визначив найкращим шрифтом InconsolataCyr Ukr, який чудово виглядає у Lazarus. Проте з часом я побачив кращий варіант – Consolas. Шрифти дуже схожі, але:
- Consolas розроблений компанією Microsoft і є комерційним. Хоча це виглядає як мінус, та цей шрифт поставляється з різними програмними продуктами даної компанії, і швидше за все він є на вашому ПК.
- Повністю підтримує кирилицю.
- Курсив виглядає елегантно і стильно // такі коментарі читати одне задоволення)
- У різних редакторах тексту відображається цілком прогнозовано, без розмиття і інших артефактів.
Якщо вам не подобаються названі вище шрифти, то можна підібрати під себе щось інше. За допомогою даних ресурсів можна порівняти десятки моноширинних шрифтів і визначитися.
У будь-якому випадку залишатися на стандартному Courier New я би не радив.



Отже, шрифт обрали, за потреби – встановили на ПК. Як тепер змінити його в Lazarus? Дуже просто – йдемо до меню Інструменти – Параметри – Редактор – Показати (див. скрін).
Обираємо Типовий шрифт редактора – знаходимо Consolas або інший (обраний вами), встановлюємо розмір, зберігаємо зміни у вікнах – Ок, і – Гаразд.
Код має зовсім інший вигляд. І якщо цей вигляд протилежний очікуваному – ви вже знаєте що робити.)
У наступній публікації ми продовжимо дану тему і поговоримо про підсвітку синтаксису в Lazarus.