Урок 4. Побудова графічних примітивів

У попередніх уроках ми познайомилися з інтерфейсом векторного редактора Inkscape та панеллю інструментів. У даному дописі дізнаємося, як створюються графічні примітиви, як здійснюється масштабування та налаштування полотна.

По замовчуванню в Inkscape сторінка має книжкову орієнтацію. За допомогою меню ФайлПараметри документа можна змінити орієнтацію на альбомну. У цьому ж вікні можна змінити одиниці вимірювання. Рекомендую обирати вимірювання у міліметрах (mm) або пікселях (px).

Після налаштування параметрів сторінки, потрібно здійснити масштабування за допомогою інструмента Масштаб. Параметри цього інструмента дають можливість керувати масштабом відображення сторінки на екрані і жодним чином не впливають на малюнок.

Переключившись по кнопкам у параметрах Масштабу можна побачити як змінюється розмір сторінки залежно від обраного режиму. Для відображення всієї сторінки у межах екрану потрібно обирати кнопку Змінити масштаб, щоб розмістити сторінку цілком.

Також бачити і змінювати обраний масштаб можна в Рядку стану (справа внизу).

Ще один спосіб збільшення – зменшення масштабу: при обраному інструменті Масштаб клацнути лівою кнопкою миші на сторінці і не відпускаючи її обвести рамкою об’єкт, який хочемо збільшити. Якщо при цьому затиснути клавішу Shift, масштаб зменшиться.

Встановивши масштаб, переходимо до рисування простого графічного примітива – прямокутника за допомогою інструмента Прямокутник. Для цього:

  1. Перемістіть вказівник миші на полотно.
  2. Натисніть ліву кнопку миші і не відпускаючи її здійсніть перетягування.
  3. Відпустіть кнопку миші.

Таким же чином працюють інструменти Еліпс, Багатокутник, Спіраль, Куб.

Після малювання об’єкта, можна побачити навколо нього декілька маркерів – білих квадратиків, кружків або ромбів.

Якщо перетягувати квадратні маркери – змінюються розмір фігури. Круглі та ромбовидні маркери дозволяють змінювати форму фігури.

Утримування натиснутими клавіш Ctrl, Shift або Alt дає додаткові можливості під час малювання примітивів або змінення їх форми. Їхні дії описують підказки в рядку стану.

Із намальованими примітивами можна виконувати різні операції. Перед цим їх потрібно виділити за допомогою інструмента Селектор. Виділення одного об’єкта відбувається кліком лівої кнопки миші на ньому. Декількох об’єктів – із натиснутою клавішею Shift клікаємо по черзі по потрібним примітивам. Щоб виділити декілька об’єктів, розміщених поруч, їх можна обвести рамкою (клацнувши лівою кнопкою миші зліва над об’єктами, і не відпускаючи кнопку обвести потрібну область).

Виділені об’єкти можна переміщувати, масштабувати, обертати, віддзеркалювати і т.д.
Для переміщення виділеного об’єкта потрібно клацнути на ньому ліву кнопку миші і не відпускаючи її перетягнути об’єкт у потрібне місце на Полотні.

Зміна розмірів відбувається за допомогою маркерів (чорні двонаправлені стрілки).

Обертання та трансформація об’єкта стає можливою, коли по виділеному об’єкту клацнути ще раз лівою кнопкою миші. Тоді маркери зміни розміру перетворюються на маркери обертання та нахиляння.

Повертати об’єкт також можна за допомогою кнопок на Панелі параметрів інструмента Селектор, тут же розміщені інструменти віддзеркалення по горизонталі та по вертикалі.

Видалити непотрібні об’єкти можна після їх виділення та натискання клавіші Delete.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *