У чому різниця між FAT32, NTFS і exFAT?

Вікіпедія Файлова система – це спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації.

Найпопулярнішими сьогодні є файлові системи FAT32 і NTFS, рідше – exFAT. Усі вони розроблені компанією Microsoft, і разом з операційними системами Windows отримали своє поширення і популяризацію.

Файлова система FAT32 була вперше реалізована в операційній системі Windows 95 і з того часу продовжує свою історію. Нині FAT32 в основному використовується для флеш-накопичувачів (флешок або SD-карт). Підтримується практично усіма пристроями, які мають USB порт.

NTFS використовується для Windows як основна файлова система для диску, на який встановлена ця операційна система. Добре підходить для інших логічних розділів жорсткого диску, SSD-диску.

exFAT являється оновленою версією FAT32 і зберігаючи велику підтримку серед різних пристроїв, не має недоліків своєї попередниці.

Розглянемо більш детально кожну файлову систему.

FAT32

FAT32 являється найстарішою із описуваних у нашій публікації. Завдяки цьому визначаються як її переваги, так і недоліки.

Будучи популярною протягом великого проміжку часу, FAT32 стала свого роду стандартом для багатьох виробників електронно-обчислювальної техніки. Придбавши флешку, виявиться, що вона відформатована саме в цій файловій системі. Це не випадково – такий носій інформації буде працювати не лише в сучасних комп’ютерах, а й інших пристроях, у тому числі застарілих.

Основні недоліки теж слідують із віку FAT32 – існують обмеження на розмір тому і файлу. Форматувати розділ носія інформації, більшого за 8 Tb (терабайт) у цій файловій системі не вдасться.

Та найбільш суттєвим недоліком є те, що кожен окремий файл у FAT32 не може бути більшим 4 Gb.

NTFS

NTFS – більш сучасна файлова система. Для операційної системи Windows XP стала свого часу стандартною. Для неї немає обмежень, притаманних FAT32.

Крім відсутності серйозних обмежень на розмір файлу і розділу, NTFS має додаткові переваги, такі як: підтримка прав доступу до файлів (для підвищення безпеки даних), журналювання змін (для відновлення файлової структури у разі збоїв), шифрування і інші сучасні технології, що роблять NTFS ідеальною для системного диску.

На жаль, NTFS має низьку сумісність із іншими операційними системами. Mac OS, Linux – мають суттєві обмеження при роботі з даними у цій файловій системі. Жодна версія Playstation не може працювати з NTFS, так же як і Xbox 360 від Microsoft, і лише нова Xbox One підтримує цю файлову систему.

Форматувати флешки у NTFS не рекомендується, оскільки це зменшує термін їх служби.

exFAT

exFAT вперше була представлена у 2008 році, і є найновішою з вищерозглянутих файлових систем. Її підтримка додана у Windows XP з оновленням KB955704.

Файлова система exFAT створена і оптимізована для використання на зовнішніх носіях – флешках, SD-картах і зовнішніх жорстких дисках. Її покликання – замінити застарівшу FAT32.

Основними перевагами exFAT перед попередніми версіями FAT є:

  • Зменшення кількості перезаписів одного і того ж сектора, що дуже важливо для флеш-накопичувачів, у яких комірки пам’яті безповоротно зношуються після певної кількості операцій запису. Це було основною причиною розробки exFAT.
  • Максимальний розмір файлу збільшено до 16 Eb (ексабайт).
  • Поліпшення розподілу вільного місця, що може зменшувати фрагментацію диску.
  • Введена підтримка списку прав доступу.

Також exFAT має кращу сумісність із різними операційними системами, порівняно з NTFS.

Таким чином, exFAT, попри свою невисоку популярність є найкращою файловою системою для зовнішніх носіїв інформації, особливо для флешок. NTFS чудово підходить для системного розділу жорсткого диску, на який встановлюється операційна система Windows. FAT32 слід використовувати для забезпечення максимальної сумісності з різними/застарілими пристроями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *