Правильне охолодження комп’ютера

У попередніх публікаціях ми говорили про моніторинг температури комп’ютерних компонентів та основні причини перегріву комп’ютера. Продовжуючи тему, дізнаємося, як забезпечити правильне і ефективне охолодження в середині системного блоку.

Найпопулярнішим способом відведення тепла є повітряне охолодження. Принцип його роботи полягає в наступному. Все тепло від найгарячіших елементів передається на радіатори (процесора, відеокарти, материнської плати, блоку живлення). Більшість радіаторів обдуваються вентиляторами для ефективнішої передачі тепла навколишньому повітрю. Далі нагріте повітря виводиться із корпусу системного блоку.

Той факт, що повітряне охолодження реалізується за рахунок руху повітря, абсолютно не означає, що чим більше вентиляторів, тим кращим буде охолодження. Декілька неправильно встановлених вентиляторів можуть принести набагато більше шкоди чим користі.

У Інтернеті є багато матеріалів по цьому питанню, тому детально аналізувати проблему немає потреби. Зупинимося на основному.

Потрібно переконатися, що в середині системного блоку відбувається направлений рух повітря. Для стандартних корпусів найбільш ефективною є циркуляція повітря, показана на схемі.

Циркуляція повітря в системному блоці

“Передній” вентилятор забезпечує забір холодного повітря із навколишнього середовища у системний блок. Навпроти нього рекомендується встановлювати вінчестери, ССД-диски. Далі повітря рухається до материнської плати і підхоплюється вентиляторами відеокарти та процесора. Тут концентрується найгарячіше повітря, яке відразу забирається і “викидається” з корпусу вентилятором блоку живлення та додатковим корпусним вентилятором на задній стінці.

Таким чином, у розглянутій системі охолодження створюється направлений потік повітря. Завдяки вентилятору в передній частині корпусу здійснюється забір повітря, забезпечується початковий направлений рух, зменшується розрідження всередині комп’ютера (пилюка не затримується). Додатковий вентилятор на задній стінці допомагає відразу відводити нагріте повітря з системи, знижує теплову нагрузку на блок живлення.

Увага! При неправильній установці одного з вентиляторів, ефективність охолодження стане гіршим, ніж би було без цього вентилятора!

Самий важкий режим роботи системи охолодження, коли обидва додаткові вентилятори працюють на видув. У результаті всередині корпуса створюється понижений тиск повітря, всі корпусні вентилятори і вентилятор блока живлення працюють під зворотнім тиском всмоктування. Циркуляція повітря практично відсутня, відповідно всі компоненти перегріваються. Цього допускати не можна.

Декілька порад при виборі додаткових вентиляторів:

  • Краще обирати вентилятор самого великого розміру (стандартні розміри – 80х80 мм., 92х92 мм., 120х120 мм.). При однакових електричних характеристиках великий вентилятор буде створювати нижчий рівень шуму.
  • Чим більше лопаток у вентиляторі, тим нижчий рівень шуму.
  • Між вентиляторами, які отримують живлення від блока живлення через роз’єм Molex і вентиляторами, які отримують живлення через материнську плату – обирайте другий варіант. Їх швидкість (а відповідно – рівень шуму) може регулюватися автоматично.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *