Моніторинг температури комп’ютерних компонентів

Нарешті ми дочекалися справжньої літньої спеки. Проте не для всіх вона така вже довгождана. Підвищена температура навколишнього середовища негативно впливає не тільки на живі організми, а й машини, пристрої.

Для електроніки нагрівання компонентів є характерним явищем. На найбільш “гарячі” пристрої (процесор, відеокарта тощо) обов’язково встановлюють кулери, які відводять тепло і охолоджують ці пристрої.

Zalman CNPS10X Performa+

При перегріванні комп’ютера знижується ефективність його роботи, пристрої з часом починають деградувати, вентилятори створюють сильний шум (оскільки вмикаються на максимум оборотів). З персональних комп’ютерів найбільше схильні до перегріву ноутбуки – через свої конструктивні особливості.

І в настільних і в мобільних комп’ютерах сучасні процесори не можуть працювати без охолодження. Розробники встановлюють на них спеціальні термодатчики, які постійно відстежують температуру, і в разі досягнення критичних значень – відключають систему. Інакше пристрій може вийти з ладу. Але, якщо пристрій працює на межі своїх температурних можливостей, тоді захист не спрацьовує. Для процесора ж високі температури, близькі до критичних, негативно позначаються на ефективності його роботи та викликають руйнівні процеси, що призводять до деградації або повної несправності.

Крім того, висока температура процесора призводить до створення теплового ефекту, коли всі інші компоненти (материнська плата, відеокарта, вінчестер тощо) теж нагріваються. Це відбувається за рахунок підвищення температури повітря всередині системного блоку і позначається на ефективності роботи та терміну служби всіх компонентів.

Тож користувач повинен вміти принаймні діагностувати температурний режим роботи власного комп’ютера.

Існує багато спеціальних утиліт моніторингу в онлайн-режимі температури пристроїв, які обладнані відповідними датчиками. Термодатчики зазвичай є на процесорі, материнській платі, відеокарті, вінчестері, SSD-диску.

Для моніторингу температури процесора однією з найпопулярніших утиліт є Core Temp.

Core Temp 1.9 ua

Програма має україномовний інтерфейс. Завантажити портабельну версію (не потребує установки) можна на Softodrom.ru.

Примітка. Для локалізації потрібно в папці програми створити папку з іменем Languages та помістити в неї файл ua-UA.lng. Потім у налаштуваннях програми переключити мову на українську (Options – Settings – General – Language).

У налаштуваннях можна встановити галочки “Запускати Core Temp разом з Windows” (програма автоматично запускатиметься при ввімкненні ПК) і “Запускати Core Temp згорнутим” (програма буде автоматично згортатися і відображатися лише в системному треї).

Контролювати температуру процесора та інших компонентів найкраще за допомогою безкоштовних програм HWMonitor Portable, Speccy Portable або комерційної Aida64 Extreme.

HWMonitor 1.31

Для процесорів, як і інших компонентів, немає єдиних порогових значень критичної температури. Для кожної моделі процесора Intel або AMD потрібно уточняти інформацію на офіційних сайтах.

Нормальною температурою незагруженого «стандартного» процесора (в режимі простою) вважається 40±5°C. При повній загрузці процесора – 55±15°C. Але це узагальнені орієнтовні показники. Як зазначено вище, по кожній моделі пристрою інформацію потрібно уточняти на офіційному сайті. Наприклад для AMD Phenom II X4 965 BE C3 максимальна критична температура по специфікації процесора – 61°C.

Перевіривши температуру компонентів в утилітах і порівнявши її з допустимими діапазонами, при нормальних значеннях можна продовжувати працювати за комп’ютером. Якщо ж показники є близькими до критичних, потрібно встановлювати причини і забезпечити більш якісне охолодження пристроїв ПК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *