Як навчитися швидкому набору тексту на клавіатурі

Продовжуючи тему сліпого методу набору тексту на клавіатурі сьогодні більш детально розповім про оволодіння цією корисною навичкою (із власного досвіду).

Вікіпедія Сліпий метод набору або ж десятипальцевий метод друку — набір тексту «наосліп», тобто не дивлячись на клавіші друкарської машинки або комп’ютерної клавіатури. При цьому використовуються усі десять пальців рук, хоч можливе застосування меншої кількості пальців. Існує вже більше 120 років.

Клавіші комп’ютерної клавіатури в кожній мовній розкладці мають спеціальне розташування. Англійська – QWERTY, українська – ЙЦУКЕН. Алфавітного порядку не дотримано, адже пристрій розроблявся з урахуванням друку на ньому всліпу десятьма пальцями рук.

При цій методиці клавіатура умовно ділиться навпіл. В українській розкладці пальці лівої руки займають вихідну позицію ФІВА, правої – ОЛДЖ. Для швидкого знаходження «втраченої» вихідної позиції для вказівних пальців на клавіші А і О розробники клавіатури наносять спеціально випуклі риски (або крапки).

Для кожного пальця виділені свої клавіші, на які він натискає і повертається на вихідну позицію. Оскільки «найсильніші» пальці – вказівні й середні – для них «віддані» клавіші з найпопулярнішими символами, що зустрічаються в словах. Для безіменних і мізинців – ті що зустрічаються рідше. Великі пальці – натискають клавішу пробіл.

Зони “відповідальності” пальців

Друкування сліпим методом на комп’ютерній клавіатурі полягає у спеціальних тренуваннях, в результаті яких розвивається м’язова пам’ять і тактильні відчуття пальців. Після навчання набір тексту відбувається повністю автоматично – ми формуємо в уяві наш текст – і пальці автоматично, рефлекторно натискають потрібні клавіші!

Скільки часу потрібно на навчання?

На оволодіння сліпим методом набору потрібно зовсім не багато часу. У середньому, якщо займатися щодня не менше двох годин, то за два тижні цілком реально освоїти десятипальцевий метод друку. По годині в день – приблизно за місяць.

Як бачимо, оправдовування – «не вистачає часу» тут не пройде. Куди більше цього невідновного ресурсу ми витрачаємо на речі менш важливі – телебачення, Інтернет, комп’ютерні ігри…

А знайшовши на навчання декілька десятків годин, протягом життя ми зекономимо сотні годин. Чим не корисний вклад у своє майбутнє?

З чого почати навчання?

Існують різні підходи і методики оволодіння сліпим методом набору. Найпопулярнішими з них є використання клавіатурних тренажерів (онлайн або у вигляді програм). Їх перевага в тому, що для навчання не потрібно відвідувати гуртки, курси. Займатися можна у свій вільний час за домашнім або робочим комп’ютером.

Що для цього потрібно?

  1. Персональний комп’ютер з клавіатурою (ноутбук, нетбук).
  2. Клавіатурний тренажер (програма).
  3. Пару годин вільного часу в день.
  4. Мотивацію, цілеспрямованість, впертість і терпіння).

Персональний комп’ютер можна використовуватися будь-який, на якому працює операційна система Windows XP і вище.

Стосовно клавіатури, тут не все однозначно. Найкраще для сліпого методу набору підходить ергономічна клавіатура типу Microsoft Natural Ergonomic 4000. Ідеальна з точки зору ергономіки (зручності) – спеціальна форма, розділена на зони для обох рук, має стильний дизайн. Забезпечує 100% комфорт при десятипальцевому методу друку. Проте в неї є один суттєвий недолік – вона коштує близько 1300 грн.*  За відсутності фінансових ресурсів навчатися можна й на звичайній клавіатурі, проте комфорт і ефективність будуть дещо нижчими. На клавіатурі ноутбука навчатися теж можна, але компактно розміщені клавіші теж не даватимуть достатньої зручності, нетбуки – тим більше.

Microsoft Natural Ergo 4000

З клавіатурних тренажерів найкращим є «СОЛО на клавітурі» (має комерційну ліцензію). Починати навчання рекомендую саме з нього! Програма являє собою повноцінний курс із 100 завдань, виконавши всі – ви оволодієте сліпим методом друку (перевірено :)). Перед кожним завданням читати пояснювальні тексти – обов’язково! (Неправильно навчитися легше, чим потім переучуватися). Реалізовано навчання на англійській і російській розкладках, а також на цифровій клавіатурі. Перейти з російської розкладки на українську потім буде легко. Кожне наступне завдання можна розпочинати тільки виконавши попереднє.

СОЛО на клавіатурі

Після проходження курсу «СОЛО на клавіатурі» 99% людей оволодівають десятипальцевим методом друку. Але відразу швидкість може бути невисокою (навіть нижчою від двопальцевого «зрячого» методу). З часом і практикою вона зросте. Для прискорення цього процесу можна повторно пройти даний курс, або тренуватися у наборі текстів у іншій програмі – Stamina (вільна ліцензія).

Stamina

Stamina теж має курс навчання, але він значно уступає «СОЛО…». Проте в ній є режим «Фрази», якого немає у попередній програмі. Тож Stamina доцільніше використовувати саме як тренажер для розвитку швидкості сліпого друку. Тим паче є щоденна статистика, яка у зручній формі покаже прогрес у навчанні.

Вільного часу, як ми говорили, потрібно не так і багато, а мотивація – це річ особиста. Поки не існує досконалішого способу створення електронних текстів, набір на клавіатурі буде актуальним. Набирати текст швидко і комфортно, чи повільно одним-двома пальцями і дивлячись на клавіатуру – питання зовсім не риторичне.

Проходити курс навчання бажано без великих перерв (не більше 1-2 днів).

У коментарях ви можете задавати питання, які вас цікавлять, поділитися своїм досвідом.

Успіхів у навчанні!

Upd 02.08.2017. Придбати ергономічну клавіатуру Microsoft Natural Ergonomic 4000 можна в інтернет-магазині All-service.com.ua за 1304 грн. (найнижча на сьогодні ціна).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *