Перша програма на мові Pascal

Привіт! Сьогодні ми будемо писати свою першу програму мовою Pascal у середовищі розробки PascalABC.NET (cторінка завантаження на офіційному сайті).

Для першої установки завантажуйте файл PascalABC.NET + Microsoft .NET Framework v4.0, для оновлення вже установленої програми – файл PascalABC.NET StandardPack. Інсталяція програми відбувається стандартно, налаштування залишайте по замовчуванню.

Інтерфейс PascalABC.NET

Після встановлення запускаємо PascalABC.NET. Якщо інтерфейс програми на англійській мові у параметрах можна вибрати українську або російську (Tools – Options – General – Language).

Головне вікно оформлено у мінімалістському стилі і складається з двох областей: редактора тексту (коду) та області з трьома вкладками (Вікно виведення, Список помилок, Повідомлення компілятора). Вгорі програми традиційно присутнє меню та панель інструментів.

Набираємо код у редакторі тексту. Звісно, його можна просто скопіювати, але рекомендую набрати самостійно.

program HelloWorld;
begin
writeln('Привіт світ!');
end.

Це класичний приклад, який виведе на екран повідомлення “Привіт світ!”. Але для цього потрібно скомпілювати код. Знаходимо на панелі інструментів кнопку Виконати і натискаємо її. У Вікні виведення ми побачимо результат виконання нашої програми.

Тепер розберемо, як працює цей простенький код.

Структура програми на мові Pascal складається із заголовка

program <ім’я програми>;

розділів описової частини (ми не використовували за відсутністю потреби)

uses
label
const
type
var
procedure
function
– приєднання бібліотек та модулів;
– оголошення міток (позначок);
– оголосшення сталих (констант);
– опис типів;
– оголошення змінних;
– оголошення процедур користувача;
– оголошення функцій користувача

та виконуваної частини

begin
<розділ команд>
end.

Розділювачем між конструкціями програми є символ крапка з комою – ;

Кінець програми позначає службове слово end. (з крапкою).

Заголовок програмі надає програміст. У іменах, а також змінних регістр літер не враховується. HelloWorld і helloworld – позначають один і той само об’єкт.

У нашій програмі використана всього одна команда виведення writeln (походить від двох англійських слів write і line – писати і рядок). Ця команда виводить повідомлення, а потім здійснює перехід на новий рядок.

Для виведення сталих, змінних або виразів з використанням команди writeln їх беруть у дужки. При виведення текстових даних, їх потрібно також заключати в одинарні лапки.

Tags:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *