Найкраще середовище програмування для мови Pascal

У попередній статті ми говорили про першу мову для навчання програмуванню і прийшли до висновку, що Pascal є цілком прийнятним варіантом.

З вибором мови визначилися, що далі?

Насамперед потрібно зрозуміти, що людина не може спілкуватися з комп’ютером, так само як із іншою людиною. Це обумовлено відсутністю інтелекту у електронно-обчислювальних машин (ЕОМ). Уся їхня робота – це результат створеного людиною алгоритму, поданого комп’ютерній техніці у зрозумілому і зручному для виконання коді.

У ЕОМ дані кодуються у двійковій системі числення (умовно 0 і 1). Це зумовлено самою природою електрики (є живлення – немає живлення) і базових компонентів (зокрема, транзисторів) будь-якого сучасного електронного пристрою.

Таким чином, комп’ютер розуміє послідовності двох сигналів, якими кодуються дані та інструкції для виконання центральним процесором. Оскільки створювати ці інструкції у двійковій системі незручно, були розроблені спеціальні мови програмування (мови високого рівня). За допомогою них набагато легше і зручніше створювати код, який потім програми-компілятори перетворюють у машинний код.

Прикладами мов високого рівня є C++, C#, Java, JavaScript, Python, PHP, Ruby, Perl, Pascal, Delphi, LISP. Мовам високого рівня властиве вміння працювати з комплексними структурами даних.

Для написання програми на мові програмування потрібне спеціальне середовище (комплекс програм, який зазвичай включає в себе текстовий редактор, компілятор та ряд ін.).

Найпопулярніші середовища розробки мовою Pascal і спорідненими мовами є наступні:

  1. Embarcadero Delphi (раніше Borland Delphi, поточна версія Embarcadero Delphi XE3, в навчальних закладах популярна версія Borland Delphi 7) – комерційна програма;
  2. Turbo Pascal – колись популярне, а нині морально застаріле комерційне середовище від компанії Borland. Має проблеми сумісності з сучасними операційними системами, проте подекуди використовується для навчання;
  3. Free Pascal/Lazarus – вільна реалізація, наявні як текстове (fp), так і віконне (Lazarus) середовища розробки;
  4. Pascal ABC – навчальне середовище. Версія PascalABC.NET виконує компіляцію в код .NET, що, з одного боку, уможливлює розробку під будь-яку архітектуру, що підтримує .NET, з іншого, має певні незначні відмінності від стандартного Pascal.

Перші два середовища розробки через платність та застарілість не розглядаємо, переходимо до наступного.

Free Pascal має вільну ліцензію і розвивається по сьогоднішній день. При проведенні олімпіад із інформатики для написання коду на Паскалі використовується саме Free Pascal. Дане програмне забезпечення англомовне, підтримує всі сучасні операційні системи (XP/Vista/7/8/10/Linux). Як мінімум для ознайомлення – рекомендую. Напевно найбільш суттєвим недоліком програми є застарілий інтерфейс.

Free Pascal

Сторінка завантаження на офіційному сайті (для ОС Windows х32 – Intel/i386 – Windows 32-bit –  SourceForge – fpc-3.0.2.i386-win32.exe).

Lazarus — вільне середовище розробки програмного забезпечення для компілятора Free Pascal Compiler. Інтегроване середовище розробки надає можливість багатоплатформової розробки застосунків в Delphi-подібному оточенні. Дозволяє буквально за лічені хвилини створити програму з віконним інтерфейсом. Має українську локалізацію. Проте починати з Лазарус не рекомендую, для новачка в програмуванні інтерфейс може виявитися складним, також може сформуватися не зовсім правильне уявлення про саму сутність програмування. Більш детально розглянемо це середовище в наступних публікаціях.

PascalABC.NET – продукт спільної німецько-російської розробки, зі слів авторів проекту, PascalABC.NET – це система програмування і мова Pascal нового покоління для платформи Microsoft.NET. Мова PascalABC.NET містить всі основні елементи сучасних мов програмування.

З цим середовищем познайомився відносно недавно з поради колеги, і враження склалися цілком позитивні:

  • сучасний інтерфейс в мінімалістському стилі (для початківця це плюс – нічого зайвого);
  • підтримка “класичної” мови Паскаль;
  • результат виконання програми – в тому ж вікні;
  • легко масштабується текст в редакторі (можна зручно демонструвати на екран із використанням проектора);
  • вбудований збірник завдань та прикладів готових програм;
  • довідка, виведення помилок компілятора – на російській мові.

Сама програма має англо- російськомовний інтерфейс, працює на всіх сучасних операційних системах, розповсюджується на основі вільної ліцензії.

Сторінка завантаження на офіційному сайті (при першій установці обирайте PascalABC.NET + Microsoft .NET Framework v4.0 (Setup, 66 Mb)).

Для початківців у програмуванні PascalABC.NET є тим оптимальним варіантом, з якого варто розпочати вивчення алгоритмізації засобами мови Pascal. Рекомендую познайомитися однозначно.

Tags:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *