Яку мову програмування вивчати першою?

Практично перед кожним програмістом-початківцем постає питання: яку мову програмування вивчати першою? На ІТ-форумах неодноразово зустрічаються подібні дискусії. Кожен пропонує свій варіант, залежно від особистих знань/вмінь/вподобань/тощо. Наводяться авторитетні рейтинги найбільш затребуваних спеціальностей програмістів і відповідно виводиться рейтинг мов.

На мою думку, варто виділити ключові аспекти в розгляді даного питання.

1. У програмуванні найважливішим є вміння бачити і створювати алгоритми (навчитися алгоритмічному мисленню). Мова програмування – це всього лиш інструмент, який забезпечує реалізацію алгоритму (створеного людиною) у програмний код.

2. З цього слідує наступне – перша мова програмування може бути Pascal, C++, Pyton, або будь-яка інша з понад 2500 мов програмування.

3. Не обов’язково орієнтуватися на популярні мови сьогодні, поки триватиме навчання тенденції будуть змінюватися. Потрібно готуватися до адаптації та опановувати як мінімум ще 2-3 мови.

3. У сучасній школі алгоритмізація вивчається на уроках інформатики, і мова програмування жорстко не регламентована – вибір за вчителем. І більшість обирає Pascal (в силу освітніх традицій та ряду інших причин), C++ і інші.

4. Шкільні олімпіади з інформатики проводяться з використанням двох мов програмування: Pascal і C++. Під час проведення XXIX всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики у 2016-17 н.р.  уперше дозволили мови Python та Java. Але з певними обмеженнями (учасникам не гарантувалося, що програми цими мовами можуть набрати повний бал за ту чи іншу задачу).

5. Перша мова програмування повинна бути простою для вивчення, налагодження коду – легким, а сама структура коду зрозумілою для початківців (наприклад, той же Pascal – мова, створена наприкінці 60-х рр. ХХ ст. Н.Віртом спеціально для навчання студентів програмуванню).

Навіть попри застарілість і низьку популярність у практичному застосуванні в сфері ІТ, Pascal цілком може претендувати на роль першої мови програмування.  Ця алгоритмічна мова програмування універсального призначення здатна реалізувати себе не лише з навчальної позиції, вона реально може використовуватися для розробки дуже великих і складних програм. Зокрема, на цій мові написані такі найвідоміші продукти, як:

  • AIMP3
  • Auslogics Disk Defrag
  • The Bat
  • Total Commander
  • і ще тисячі інших.

Опанувавши ази алгоритмізації на Pascal можна переходити на інші мови програмування із урахуванням особистої професійної спрямованості.

Tags:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *